PREFABRİK YAPI

Prefabrik yapı çok yönlü tasarruf sistemi

Prefabrik yapı modern mimaride en yaygın kullanılan inşa sistemlerinden biridir. Yenilikçi yapı modelinin tasarruf sağlayarak kazandırdığı çok sayıda avantajları bulunuyor. Prefabrik yapının öne çıkan avantajları arasında yapı finansman maliyetlerinin ekonomik oluşu, hızlı kurulum ve yalıtım üstünlüğü sıralanabilir. Hızlı kurulum avantajıyla çok sayıda yapı projesinde prefabrik şantiye binaları özellikle tercih ediliyor. Bu üstünlüğü şantiye grubu içerisinde yer alan prefabrik ofis binası üzerinden örnekleyebiliriz. Ortalama 200 m2 büyüklüğündeki hazır ofis yapı modeliyle 6 gün gibi kısa bir sürede kurulum yapılarak kullanıma hazır teslim edilebiliyor. Oysa klasik yapı sistemlerinde bu ölçekteki bir ofis binasının inşa süresi aylar alabilmektedir. Prefabrik yapı inşa süresi açısından diğer modellere göre yüzde 70’e varan sürelerde daha hızlı tamamlanabiliyor.

Bu önemli avantaj zamanla yarışan büyük inşaat projelerinin şantiye ofisleriyle beraber prefabrik yemekhane ve prefabrik yatakhane binaların inşasını oldukça kolaylaştırıyor. Prefabrik şantiye binalarıyla yapı projeleri zamandan büyük tasarrufla hız kazanıyor. Yatırımlar hızlanıyor kısa sürede kara dönüşlerle hem yatırımcı hem de yükleniciler kazanıyor. Prefabrik yapı modeli ihtiyaç duyulan konut açığının kısa sürede kapatılmasında da aynı avantajı yaşatıyor. Yapı modeliyle örnek vermek gerekirse 10 bin kişinin yaşadığı yeni bir şehir prefabrik ev sistemi tercih edilerek 7 ayda tamamlanabiliyor. Üstelik konutlarla beraber prefabrik sosyal donatı alanları da aynı sürede hazır hale getiriliyor. 

Yukarıda bahsettiğimiz avantajlar arasında bulunan prefabrik yapı üretim üstünlüklerinden de bahsetmekte yarar var. Öncelikle sektörde yeni nesil teknolojiler kullanılarak bant sisteminde üretim gerçekleştiriliyor. Yapı üretimi tamamıyla fabrika bant hattında yapılıyor. Kullanım yerinde yapılan tek işlem yapının montajı. Şimdi prefabrik yapı sisteminin bu üretim modelinin nasıl bir avantajı bulunduğunu merak edebilirsiniz. Burada tek değil yine çok yönlü avantajlar söz konusu. Bunlardan en önemlisi standartlaştırılmış üretimin kazandırdığı üstünlük. Prefabrik yapı üretim hattında tüm yapı birleşenleri tam malzeme kullanımıyla israf edilmeden hazırlanıyor. Duvar panellerinin iç ve dış özel levhaları tedarik edilirken bu standart ölçülerde üretimlerden seçiliyor. Panel arası izolasyon malzemeleri de aynı standartlara göre imal ediliyor. Prefabrik ofis veya prefabrik eve ait ana taşıyıcı çelik sistem bilgisayar destekli makine otomasyonunda malzeme zayi edilmeden birebir ölçülerde üretiliyor. 

Prefabrik yapı üretimini özetlemek gerekirse şantiye grubu, prefabrik ofis veya prefabrik ev öncelikle tasarım uzmanlarınca bilgisayarda projelendirilerek üretime hazırlanıyor. Özel bilgisayar programında tasarlanan yapının mühendislerce statik uygulamaları gerçekleştiriliyor. Böylece tam yapı güvenliği gerçekleştirilerek bina üretime hazırlanıyor. 

Prefabrik yapıların ilk üretimi taşıyıcıları oluşturan çelik malzemelerin bilgisayar otomasyonunda hazırlanmasıyla başlıyor. Bilgisayar hattı özel donatılı olup tasarım ve statik uygulamaları yapılmış teknik ofis verileri birebir özellikte imal ediliyor. Çelik metal akşamların üretim aşamasında kaynak kullanılmıyor. Prefabrik yapı üretim sistemi tam anlamda cıvata – somunlu ve geçmeli sisteme sahip. Prefabrik ev veya ofis binalarının tamamının çatı sisteminde çelik makaslar kullanılmakta olup bu makaslarda aynı hatta üretiliyor. 

Çelik taşıyıcıların üretimi makinede ilerlerken diğer hatlarda duvar panelleri imalatı sürüyor. Prefabrik yapı duvar kalınlığı dış duvar için 100 mm iç duvarda ise 60 mm. Duvar panelleri iki sistemde üretim yapılıyor. Birinci model H panel sistemi olup bu sistemde özel beton levhalar arasın eps izolasyon maddesi yerleştiriliyor. Diğer panel sistemi ise karkas panel sistem olup burada panellerin tamamı adete çelik örgülerle çevreleniyor. Çelik karkas panelli prefabrik yapı duvar arasına özel mineral yük yalıtım maddesi yerleştirilerek yine levhalarla kapatılıyor. 

Diğer üretim hatlarında prefabrik yapıya ait çatı kaplamaları, elektrik ve su tesisat malzemeleri ve armatürleri, iç panel ve dış çelik kapılar hazırlanıyor. Elektrik ve su tesisatları her yapıya özel teknik ofisçe projelendirilmiş olup tam yangın güvenliği sağlanmıştır. Tesisat sızdırmazlık testleri yapının kurulumu esnasında gerçekleştirilmektedir. Vitrifiye malzemeleriyle su armatürleri, elektrik aydınlatma armatürleri, sigorta ve diğer ekipmanlar hazırlanarak paketleniyor. Bant üretimi tamamlanan yapı bir tüm birleşenleriyle bir araca yüklenerek kullanılacağı sahaya sevk ediliyor. Kullanım yerinde başka ustalara gerek kalmadan Karmod uzman ekiplerince montajlanan prefabrik yapı oturuma hazır hale getiriliyor. Üretimde en az iş gücü kullanılan ve montaj esnasında tek bir ekiple başka ustalara gerek duyulmadan kurulum yapılıyor. Bu özelliğiyle prefabrik yapı işçilikten de tasarruf ettirerek kazandırıyor.