Prefabrik Ev

Prefabrik ev yapı güvenliğiyle önde

Yapı modelini bilmeyenlerce en sık sorulan soru ‘Prefabrik ev güvenli mi?’ veya ‘Prefabrik ev sağlam mı?’ soruları. Ev modelini tanımayanlar için bu sorunun cevabını net olarak prefabrik ev güvenli üstelik depreme dayanıklı evlerdir şeklinde rahatlıkla verebiliriz. 

Prefabrik hazır evlerin yapı güvenliği açısından klasik yapılara göre üstünlüğünden bahsetmekte yarar var. Öncelikle şunu bilmemiz gerekir ki prefabrik ev çelik taşıyıcı sisteme sahip olduğundan betonarme gibi klasik yapı modellerine göre hafiftir. Hafif olması yapı modelinin güvenli olmadığı anlamına gelmez, aksine klasik yapıların hantallığına göre bu durum avantaj sağlar. Ülkemizde yakın zamanda can kaybına yol açan üzücü depremlere hep beraber şahit olduk. Erzincan Depremi, Marmara Depremi, Elazığ Depremi, Bingöl Depremi, Malatya Depremi ve 2020 İzmir Depremlerindeki can kayıplarıyla hep beraber üzüldük. 

Bu depremlerde ölüme neden olan en önemli detay betonarme binaların hantal ve ağır yapıları oldu maalesef. Bir anda meydana gelen depremle çok katlı binalar bir anda çökerek tek katlı dev bir enkaza dönüştü. Enkaz altında kalan çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybederken kurtulanların çoğu da engelli konumuna düştü. Birçok vatandaşımız da depremin oluşturduğu travmayı aylarca üzerinden atamadı.

Prefabrik ev yaşatır

Prefabrik evin çelik sistemli yüksek yapı güvenliği sağlayan hafif yapı özelliği deprem esasında yıkım ve hasarı oldukça azaltıyor. Betonarme binaların devasa büyüklük ve ağırlıktaki kolon ve kirişleri insanların üzerine yıkılarak ölümüne sebep oluyor. Çelik sistem taşıyıcılı çelik konstrüksiyon ev ise insan hayatını koruyor ve ona güven veriyor.

Karmod prefabrik evi sağlam kılan statik hesaplamaları bilgisayar sisteminde özel yazılım programlar kullanılarak uzmanlarca gerçekleştiriliyor. Modern tasarımda hazır evler aynı anda statik hesaplamaları yapılarak son derece güvenli hale getiriliyor. Bilgisayarda statik hesaplamaları gerçekleştirilen çelik ev projeleri üretim öncesi test ve kontrolleri yapılarak detay kontrollerden geçiriliyor. 

Özel programda tasarım ve yapı güvenliği açısından şekillenerek projeye geçirilen prefabrik ev modeli modern üretim hattına alınıyor. Karmod’un modern tesislerinde yeni nesil makinelerle donatılı teknolojik hatta üretim başlıyor. Bilgisayar entegrasyonuyla tam uyumlu makine otomasyonunda prefabrik ev üretimi milimetrik detaylarıyla gerçekleşiyor. Hazır evi taşıyan çelik konstrüksiyon direkler, ara kat çelik şaseleri, taşıyıcı çatı makas sistemleri makine hattında otomasyonla hazırlanıyor. Çelik evin metal aksamlarının tamamında kaynaksız cıvata somunlu sistem kullanılıyor. Bu teknoloji evi oluşturan tüm parçaların kolayca taşınarak sahada hızlı kurulumuna kolaylık sağlıyor. Güvenli, uzun ömürlü modern prefabrik ev birkaç gün içerisinde montajlanarak oturuma hazır hale getiriliyor. 

Prefabrik ev fiyatı ne kadar?

Güvenli sistemi, uzun ömürlü kullanımı ve enerji tasarrufuyla kazandıran yalıtım üstünlükleriyle prefabrik ev üstün özelliklere sahip. Bu üstünlükleriyle beraber tabi ki en çok prefabrik ev fiyatları merak ediliyor. Öncelikle fabrika ön üretiminde duvardan çatıya, kapıdan pencereye tüm birleşenleriyle üretildiğinden prefabrik ev fiyatlarının oldukça cazip olduğunu vurgulamamız gerekir. Ekonomik fiyatta en büyük etken hazır evlerin üretim ve kurulumunun boyasına kadar tek bir firma tarafından gerçekleştiriliyor olmasıdır. 

Prefabrik ev satın aldığınızda size düşen tek şey evin kurulacağı zemin betonunun hazır etmeniz. Zemin betonunda da işiniz kolay. Çünkü satın aldığınız çelik eve özel zemin beton planı Karmod tarafından veriliyor. Ustanın bu plana göre zemin betonunu atması yeterli. Kurulum sonrası şap ve ıslak zemin fayans uygulamalarını yaptırdığınızda hazır evinize hemen taşınabilirsiniz. 

Prefabrik ev fiyatlarını merak edenler için buraya net bir rakam yazmanın zorluğunu belirtmek isteriz. Bir kıyaslama açısından şunu vurgulayalım prefabrik ev fiyatları klasik betonarme modeline göre ortalama yüzde 30 oranında daha ekonomiktir. 

Prefabrik ev fiyatına dahil olan uygulamalar

Hazır ev modelinin en büyük avantajlarından biri de üretici firmaların prefabrik ev fiyatlarına çok sayıda uygulama ve hizmeti dahil etmeleri. Öncelikle bu ev modelinde üretim ve montaj Karmod uzmanlığıyla gerçekleştirildiğinden farklı ustalara ihtiyaç duyulmuyor. Prefabrik ev fiyatına resmi işlemler haricinde plan ve üretim projesi dahil. Evi oluşturan duvar panelleri, çatı makasları ve örtüsü, kapı ve pencereler tamamıyla hazır evi fiyatına dahi. Eve özel projelendirilmiş elektrik ve su tesisatları, aksesuarlar dahil tüm malzemeler ve saha tesisat uygulamaları prefabrik ev fiyatı içerisinde. Evin iç ve dış boya işçiliği de fiyata dahil uygulamalardan. Kısaca anlatmak gerekirse siz sadece zemin betonunu atın Karmod üretsin ekipleriyle yerinde kurulumunu gerçekleştirsin. Montaj sonrası şap, zemin ve ıslak alan fayanslarını yaptırdıktan sonra Karmod boya ekipleri tekrar gelerek evinizi boyasın oturumunuza hazır teslim etsin. Karmod yapsın siz yeni evinizde keyfinize bakın.