Konteyner

Konteyner hakkında bildiklerinizi unutun

Modern mimaride yapı trendleri değişiyor yeni nesil konteyner yapı algısını baştan sona değiştiriyor. Hızlı üretimli ergonomik kullanımlı pratik yapı modeliyle konteyner hayatın her alanında sıklıkla tercih ediliyor. Pratik çözüm sunan yenilikçi konteyner modeliyle farklı alan kullanım ihtiyaçlarına özel çok sayıda yapı inşa ediliyor. Tanındığı ilk yıllarda çoğunlukla şantiye mobilizasyon binalarında tercih edilen yapı modeli bugün konteyner ev kullanımları için yeterince ilgi görüyor.  

Yaşam konteyner yapılarıyla belirtilen kullanımlarla beraber lüks ofis yapıları, sosyal tesis binaları, okul ve hastane projeleri kısa sürede inşa ediliyor. Gelişmiş yeni nesil teknolojiler kullanılarak üretilen konteyner yapılar öne çıkan çok sayıda avantaja sahip. Hızlı üretim ve kısa sürede bina kurulumuna imkan tanıyan üstünlük yapıları cazip hale getiriyor. Yapı modeliyle 10 derslikli bir okul 40 günde, bin yataklı konteyner sahra hastanesi 45 gibi sürelerde inşa edilerek hizmete alınabiliyor. Yine 2+1 plana sahip konteyner ev saatler içerisinde Türkiye’nin neresinde olursa olsun oturuma hazır hale getirilebiliyor. 

Konteyner Tiny House modeline ilham oldu

Son dönemde minimize edilmiş tiny house adı verilen küçük evlere olan ilgi oldukça fazla. Şehir hayatının oluşturduğu gürültü, trafik, çevre kirliliği, katlı ve sıkışık binalarda iç içe yaşam koşulları kent insanını adeta boğdu. Şehir hayatındaki bu önemli sorunlar modern mimaride yeni bir akımın doğuşuna yol açtı. Bu sorunlara ekonomik nedenler de eklenince tiny house akımını ortaya çıkardı. Yaşadığımız Covid19 pandemi şartlarının oluşturduğu sağlık endişeleri akıma olan ilgiyi oldukça artırdı.

Bu minimalist ev talebindeki akım modern mimaride projeler hazırlayan tasarımcıların tarzlarını da etkiledi. Mimarlar akımın oldukça haklı endişelerini ortadan kaldıracak ev modelleri ortaya koyma konusunda çalışmalar başlattı. Yapılan tasarım geliştirme çalışmalarıyla çok sayıda tiny house ev modeli ortaya konuldu. Bu ev modellerinin ortaya konulmasında tasarımcılara konteyner yapı modeli büyük kolaylık sağladı. Prefabrik yapı sektörünün lider markalarınca kaynaksız teknolojiyle üretilen konteyner tiny house modellerinin imalatına büyük kolaylık kazandırdı. Şunu özellikle vurgulamak gerekir ki bir tasarımı başarılı kılan onun üretilebilir olmasından geçer. Son derece estetik ve mükemmel görünen bir tasarımı mevcut üretim teknikleriyle imal etme imkanı yoksa tasarım bütün albenisini kaybeder. Tiny house modelinde istenen minimize evlerin üretiminde konteyner yapı teknolojilerinin kullanımı oldukça başarılı oldu. Yapı modeli cıvatalı ve geçmeli birleşim üstünlüğüyle tiny house modellerinin üretimini oldukça kolaylaştırdı. Seçkin küçük konut modelleri konteyner ev sistemiyle kısa sürede üretilerek kullanıma hazır sunuluyor. 

Konteyner ev fiyatları neden ucuz

Yüksek yapı güvenliğine sahip, uzun ömürlü, enerji tasarrufu kazandıran yalıtım üstünlükleriyle konteyner ev fiyatlarıyla da merak konusu olmayı sürdürüyor. Gerçekten bu kadar çok avantaja sahip konteyner ev fiyatları neden bu kadar ucuz ve ekonomik oluyor? Bunun en önemli nedeni konteyner yapıların kullanım yerinde değil de modern tesislerde bant sisteminde üretiliyor oluşundan kaynaklanıyor.

Konteyner imalatı fabrika teknolojik üretim hattında duvarları, çatısı, kapı ve pencereleri, elektrik ve su tesisatlarına varana kadar hazır üretiliyor. Bu yönüyle bakıldığında öncelikle modern üretimde hiçbir şekilde malzeme israf edilmiyor. Örneğin duvar ve çatı panelleri standart üretimli olarak fabrikalarda üretilerek tekrar kesilme ihtiyacı duyulmadan konteyner yapıda kullanılıyor. Yapının kapı ve pencereleri belirlenen standartlarda aynı anda çoklu seri üretimlerle hazırlanıyor. Konteynerlerde kullanılan birinci kalite çift ısıcamlı pvc pencere seri üretim avantajıyla çok ekonomik fiyatlarla üretiliyor. Klasik betonarme tarzı yapılarda aynı pencere kullanılmasına rağmen çoklu tedarik konteyner fiyatlarını oldukça ekonomik hale getiriyor. Aynı ekonomik avantaj kapılar, elektrik ve su tesisat malzemeleri gibi tüm öne çıkan detaylar için geçerli. 

Konteyner ev fiyatlarını üretim sisteminin yanı farklı ustalara ihtiyaç duyulması özelliği de avantajlı hale getiriyor. 1+1 veya 2+1 plandaki konteyner ev sipariş vermeniz sonrasında kullanıma hazır olarak dilediğiniz yere Karmod tarafından teslim ediliyor. Üstelik üretim süresi de oldukça kısa. Termin durumuna göre uzun ömürlü kullanıma sahip güvenli modern tasarımlı konteyner eve ortalama bir haftada sahip olabilirsiniz. Kurulumu sahada yapılan demonte üretim sistemine sahip birleşimli konteyner evler yine Karmod ekiplerince kurulum yapılarak size teslim ediliyor. Bu evler tek bir araca yüklenerek Türkiye’nin her bölgesine sevk edilerek kullanıma hazır kurulum gerçekleştiriliyor. Modern bir evi aratmayan konteyner ev ekstra çatı örtüsü, fonksiyonel kullanımdaki verandası, kullanıma hazır wc duş ünitesiyle hayatı kolaylaştırıyor. Her yıl Türkiye genelinde Karmod evi tercih eden çok sayıda aile aileleriyle güvenle mutluluğu yaşayacakları modern yeni ev sahibi oluyor.